Trezory ponúkame vo viacerých možnostiach zámkov.
Trezor so zámkom na kľúč
Trezor sa štandardne sa dodáva s dvomi kľúčmi ku každému zámku, pričom za príplatok je možné dodať ľubovoľný počet kľúčov. Výhodou je jednoduché ovládanie, nevýhodou je riziko straty kľúča.
Trezorový mechanický (otočný) kombinačný zámok
Mechanický kombinačný zámok je otočný číselník. Výhodou je, že k otvoreniu trezora nepotrebujete mať žiadne kľúče a nepotrebuje ani batérie. Ovládanie je jednoduché, stačí si pamätať šesťmiestnu číselnú kombináciu, ktorú zadávate pomocou striedavého otáčania číselníka raz doľava, raz doprava. Kombináciu čísel potrebných na otvorenie je možné kedykoľvek zmeniť. Nevýhodou trezorového mechanického kombinačného zámku môže byť prvotné nastavenie a riziko zabudnutia číselnej kombinácie.
Trezor s elektronickým zámkom
Elektronický zámok je rýchly a jednoduchý na obsluhu. Zámok ponúka niekoľko miliónov kombinácií a má aj ďalšie funkcie, ako časové oneskorenie otvorenia, prehľad prístupov do trezoru a použitie individuálnych kódov pre viacerých užívateľov. Niektoré elektronické zámky sú vybavené automatickým blokovacím systémom a alarmom pri viacerých neúspešných pokusoch o zadanie kódu. Nevýhodou je potreba výmeny batérií zhruba raz za dva roky.
Biometrický zámok
Biometrický zámok je zámok s čítačkou odtlačku prsta. Vyznačuje sa veľmi jednoduchou obsluhou. Otvára sa tým, že prejdete prstom po čítačke zámku. Ponúka možnosť prístupu viacerých používateľov, či prehľad prístupov. Výhodou je, že k otvoreniu nepotrebujete kľúč, číselnú kombináciu, či kód. Nevýhodou biometrického zámku je potreba výmeny batérie zhruba raz za dva roky.
Trezorové zámky podľa bezpečnostnej triedy
Bezpečnostná trieda zámku určuje, ako je bezpečný a koľko času, nástrojov a techniky je potrebné na jeho otvorenie, bez ohľadu na to, či ide o zámok na kľúč, otočný kombinačný zámok alebo elektronický zámok.
Zámky sú rozdelené do bezpečnostných tried bezpečnostných tried A, B, C, D pre zámky podľa normy EN 1300. Špeciálne trezory bývajú tiež v bezpečnostnej triede XII a XIII.
Najčastejšie používané zámky sú v bezpečnostnej triedy A, B, prípadne C. Úroveň zabezpečenia stúpa pri použití väčšieho počtu zámkov.
Prečítajte si tiež:
Trezory a ich certifikáty z hľadiska bezpečnosti, Kedy je trezor podmienkou pre poisťovňu.