Osadenie stenového trezora
Skôr ako sa rozhodnete pre konkrétny trezor, mali by ste zvoliť vhodné miesto pre jeho vstavanie. Obyčajne sa ponúkajú tri možnosti: v stene pod schodmi, v dostatočne hrubej obvodovej stene alebo v nepoužívanom komíne. Najvhodnejšie bývajú práve komíny, pretože majú často potrebnú hĺbku. Pri osadení do obvodovej steny môžete veľmi rýchlo naraziť na hranice možného. Navyše je nutná dodatočná tepelná izolácia, inak by zoslabením steny mohol do domu prenikať chlad.
Trezor sa uloží do betónového lôžka, ktoré je po obvode minimálne 10 cm hrubé. Použite betón najvyššej pevnosti, ktorý sa dá v stavebných obchodoch zohnať. Náhradným riešením je zmes z poterového betónu a cementu v pomere 8:1. Táto zmes sa vyznačuje mimoriadnou pevnosťou a hravo ochráni trezor pred každým pokusom o jeho vylámanie zo steny. Z betónom pracujte zdola nahor a odzadu dopredu. Najprv teda vyplňte priestor pod trezorom a potom vyplňte aj priestor za ním.
Silný plášť z betónu s hrúbkou minimálne 10 cm (merané od hrany čelného panelu) obklopuje trezor aj zo zadnej strany a spoľahlivo zabráni pokusom o jeho vybúranie. Správna zmes betónu je rozhodujúca: V jednom diely vody rozmiešajte tri až štyri diely betónu. Vznikne tak primerane vlhká konzistencia vhodná pre zabetónovanie trezoru.
Montáž stenového trezora krok za krokom
1) Pomocou búracieho kladiva alebo sekáča najskôr vysekajte do steny otvor, ktorý je minimálne o 20 cm širší a vyšší ako čelná časť trezoru a o 10 cm hlbší, ako jeho hĺbka.
2) Prednú stenu trezora zakryte hrubou fóliou, aby sa pri betónovaní nepoškodila.
3) Trezor nadvihnite v otvore a vyrovnajte ho pomocou drevených hranolov alebo tehál tak, aby stál vodorovne a aby bol vpredu v jednej rovine so stenou.
4) Skontrolujte, či je po všetkých stranách trezoru aspoň 10 cm miesta.
5) Zmiešajte si betón z hotovej zmesi poterového betónu a cementu v pomeru 8:1. Betón by mal byť vlhký približne ako hlina, aby príliš rýchlo nevysychal. Pred zabetónovaním trezoru dôkladne navlhčite murivo, aby z betónu neodvádzalo vodu.
6) Úzkou lyžicou naneste betón do dutín, najskôr pod trezorom odzadu dopredu. Potom v jednotlivých vrstvách za trezorom a po oboch jeho stranách.
7) Každú vrstvu betónu utlačte koncom dlhej násady od kladiva, alebo hrubšou tyčou.
8) Pred otvorením trezoru počkajte minimálne dva dni, v lepšom prípade týždeň, kým betón poriadne nevytvrdne. Potom trezor otvorte, utrite ho vnútri dosucha a nechajte ho stáť ešte dva dni otvorený, kým nezmiznú posledné zvyšky kondenzovanej vlhkosti.
Kompletnú ponuku stenových trezorov nájdete tu: Stenové trezory
Zdroj: Safetronics